მონეტარული პოლიტიკის გავლენა ეკონომიკის სხვადასხვა დარგზე და მათი ზრდის დინამიკა არაერთგვაროვანი იყო. წინა წლის მთლიან ზრდაში სექტორების წვლილი და დინამიკა უფრო თვალსაჩინოდ განსხვავდება, ვიდრე 2023 წელს. ასეთი ცვლილება მეტად შესამჩნევია საფინანსო სექტორში, რომლის ძირითადი ნაწილი კომერციული ბანკების საქმიანობაა. თუ 2023 წელს საფინანსო სექტორი 2.9%-ით გაიზარდა, ეს მაჩვენებელი გასულ წელს 14.9% იყო. შესაბამისად, სექტორის გაფართოების ტემპის აჩქარებამ მთლიანი შიდა პროდუქტის ზრდაში უფრო დიდი წვლილი შეიტანა, ვიდრე წინა პერიოდში. 2024 წლის ეკონომიკის 9.4%-იან გაფართოებაში საფინანსო სექტორის კონტრიბუცია 0.8 პროცენტული პუნქტი იყო (2023 წელს - 0.2 პროცენტული პუნქტი).
გრაფიკი 3: რეალური მთლიანი შიდა პროდუქტის ცვლილებაში წვლილი, პროცენტული პუნქტი
წყარო: სტატისტიკის ეროვნული სამსახური; ავტორის გამოთვლები
2024 წლის 9.4%-იან ზრდაში, ყველაზე მაღალი წვლილი - 1.6 პროცენტული პუნქტი - ინფორმაცია/კომუნიკაციის დარგს ეკუთვნის (2023 წელს - 1.5 პროცენტული პუნქტი). ეს სექტორი, პოსტპანდემიური პერიოდიდან მოყოლებული, სწრაფად იზრდებოდა. ინფორმაციისა და კომუნიკაციის დარგის მატება 2022-23 წლებში კიდევ უფრო აჩქარდა. ამ მიმართულების განვითარების ტემპის აჩქარება რუსეთიდან მიგრაციის დადებითი ეფექტის ერთ-ერთი თვალსაჩინო მაგალითია. ომის შემდეგ მიღებული მიგრანტების დიდი ნაწილი იყო საინფორმაციო ტექნოლოგიების სფეროს წარმომადგენელი კვალიფიციური ადამიანური რესურსი, რომელმაც ინფორმაციისა და კომუნიკაციის სექტორში გამოშვების მასშტაბი გააფართოვა.
კონტრიბუციის მაღალი მაჩვენებლის მქონე მეორე სექტორია განათლება, რომელშიც დიდი და მზარდია საბიუჯეტო რესურსების როლი. 2024 წელს განათლების მიმართულება 29.1%-ით გაიზარდა (2023 წელს - 18%), რაც ამავე წლის ეკონომიკის ზრდაში 1.5 პროცენტული პუნქტია. განათლების სექტორის მაღალი ზრდის მთავარი ამხსნელი, ბოლო ორი წლის განმავლობაში, საბიუჯეტო დაფინანსების ყოველწლიურად  ¼ ით მატებაა. მაღალი კონტრიბუციის მქონე მესამე ეკონომიკური სექტორი სახელმწიფო მმართველობაა. ის ბიუროკრატიული აპარატის მიერ გაწეულ მომსახურებასა და თავდაცვისუნარიანობის კომპონენტს მოიცავს. გასულ წელს სახელმწიფო მმართველობის მიმართულება 17.9%-ით გაფართოვდა, რაც ამავე პერიოდის 9.4%-იან ეკონომიკურ ზრდაში 1.2 პროცენტული პუნქტია. აღსანიშნავია, რომ ბიუროკრატიის მიწოდებული მომსახურების ზრდა, ბოლო ორწლიან პერიოდში, აჩქარებულია, რაც მთლიან ეკონომიკაში სახელმწიფო მმართველობის წილის მატებაშიც აისახა.
ამრიგად, რუსეთ-უკრაინის ომის ეფექტის თითქმის მილევის პირობებში და პოსტსაარჩევნო პერიოდის პოლიტიკური პროცესების მიუხედავად, გასულ წელს ეკონომიკური ზრდის მაღალ ნიშნულზე შენარჩუნების თვალსაჩინო მიზეზია მონეტარული და ფისკალური პოლიტიკა. კერძოდ, წინა პერიოდიდან მოყოლებული, ესაა ეროვნული ბანკის მიერ მონეტარული პოლიტიკის ინტენსიური შემსუბუქება და მთავრობის მხრიდან, დანახარჯების ზრდა რამდენიმე  სექტორში. ასეთი პოლიტიკით გამოწვეული ეკონომიკური გაფართოების ტემპის აჩქარება მოკლევადიანი და არამდგრადია. შესაბამისად, სტრუქტურული ცვლილების, ეკონომიკური ზრდის ახალი წყაროების გარეშე, დიდი ალბათობით, ეკონომიკური განვითარების ტემპები შენელდება.
სრული დოკუმენტი, შესაბამისი წყაროებით, ბმულებითა და განმარტებებით, იხ. მიმაგრებულ ფაილში.